Politechnika Wrocławska
Historia zakładu
Pracownicy
Dydaktyka
Studenci

STANOWISKA BADAWCZE

STANOWISKO DO BADANIA MAŁOGABARYTOWYCH USZCZELNIEŃ CZOŁOWYCH

    Stanowisko skonstruowano oraz wykonano z myślą o badaniach uszczelnień montowanych w sprzęcie gospodarstwa domowego. Służy ono do badania oporu tarcia, zużycia powierzchni ślizgowych, pomiaru temperatury w obrębie tarcia oraz wycieku uszczelnianego czynnika. Na tym stanowisku prowadzono badania dla firmy Trostel USA, dostawcy uszczelnień do sprzętu gospodarstwa domowego firmy Whirpool.


Rys.1 Stanowisko do badania uszczelnień sprzętu gospodarstwa domowego (zmywarki naczyń, pralki, odkurzacze).


STANOWISKO DO BADANIA PEŁZANIA MATERIAŁÓW NA USZCZELNIENIA SPOCZYNKOWE

    Podstawowym elementem tego stanowiska jest maszyna wytrzymałościowa o maksymalnym obciążeniu 300 kN. W maszynie tej osadza się złącze kołnierzowe z grzałkami elektrycznymi umożliwiającymi osiągnięcie temperatury 300 0C. Temperatura oraz obciążenie uszczelnienia mogą być automatycznie ustawiane i programowane. Jedno badanie materiału trwa 16 godzin i jest ono prowadzone zgodnie z normą DIN 29090. Stanowisko to symuluje pracę złącza kołnierzowego w instalacjach przemysłowych i pozwala na weryfikację składu materiałów stosowanych na uszczelnienia spoczynkowe.
    Na stanowisku tym prowadzone są ponadto badania uszczelnień spoczynkowych zgodnie z procedurą PVRC (Pressure Vessel Research Committee, USA, Kanada). Wyznaczono również ocenę poziomu szczelności uszczelnień spoczynkowych w zależności od zmiany ciśnienia i temperatury (P x T) czynnika.


Rys.2. Stanowisko do oceny pełzania materiałów na uszczelnienia spoczynkowe.


STANOWISKO DO POMIARU WSPÓŁCZYNNIKA PRZEWODZENIA SZNURÓW USZCZELNIAJĄCYCH


Rys.3 Stanowisko do pomiaru współczynnika przewodzenia ciepła sznurów uszczelniających.


STANOWISKO DO BADANIA USZCZELNIEŃ ZŁĄCZY KOŁNIERZOWYCH

    Stanowisko służy do oceny uszczelnień spoczynkowych zgodnie z opracowaną procedurą i zaakceptowaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Na podstawie wyników badań wyznacza się wartości współczynników m oraz y dla poszczególnych materiałów, z których wykonano uszczelnienia spoczynkowe. Wyznaczone wartości tych współczynników umożliwiają obliczenie napięcia śrub do osiągnięcia zadanego poziomu szczelności złączu kołnierzowym


Rys. 4. Stanowisko, na którym prowadzone są badania uszczelnień spoczynkowych w ramach uznania II stopnia (L - II - 149/28) przyznanego przez Urząd Dozoru Technicznego.


PRZYRZĄD DO BADANIA MECHANIZMU TWORZENIA POWIERZCHNI STYKU USZCZELNIENIA Z WAŁEM


Rys.5 Przyrząd do badania mechanizmu tworzenia powierzchni styku uszczelnienia z wałem.


STANOWISKO DO BADANIA USZCZELNIEŃ ZESPOŁÓW OBROTOWYCH MASZYN

    Stanowisko własnej konstrukcji do badania zespołów obrotowych maszyn. Wał stanowiska osadzono w dwóch aerostatycznych łożyskach, dzięki czemu opór własny ruchu wału jest o rząd wielkości mniejszy od oporu np. uszczelnienia z cieczą magnetyczną uznawanego za uszczelnienie o znikomo małym oporze ruchu. Stanowisko wyposażone jest w zestaw indukcyjnych momentomierzy, z których najmniejszy ma zakres pomiarowy od 0 do 2 Nm (momentomierz firmy Hottinger).


Rys.6 Stanowisko do badania szczelności i oporu ruchu zespołów obrotowych maszyn.


    Na stanowisku tym prowadzone są badania elastomerowych uszczelnień wargowych, uszczelnień bezstykowych odśrodkowego działania oraz uszczelnień z cieczą magnetyczną. Dowolny tryb badania uszczelnienia może być zaprogramowany, stanowisko w całości skomputeryzowane. Na stanowisku tym prowadzono badania na zlecenie firm:
- Bruss Dichtungtechnik, Niemcy,
- Chicago Rawhide Industries, USA.

powrót do góry


Praca dyplomowa
Nasze publikacje
Raporty i patenty
Stanowiska badawcze
Partnerzy przemysłowi
Konferencje
Oferty
Kontakt
Copyright © 2003 Marcin Horosz