Informacje ogólne
Aktualności
Opis kursów
Plan zajęć
Zgłoszenia
Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespół Szkół w Bielawie
Kontakt
Kontakt:

dr inż. Maria Jędrusik
Politechnika Wrocławska
tel. (71) 320 3536
email

mgr
Joanna Jaskmanicka-Wilkos
Dyrektor Zespołu Szkół
tel./fax. (74) 833 4449
email

mgr inż.
Grzegorz Raganowicz
Dyrektor P. C. K. P.
tel./fax. (74) 833 4398
email

mgr inż. Jarosław Hercog
Politechnika Wrocławska
tel. (71) 320 2156
email

Wykaz prowadzonych kursów



  1. Odnawialne źródła energii - ekonomiczne i ekologiczne uwarunkowania ich wykorzystania - 8h

Tematyka: zasoby odnawialnych źródeł energii w Polsce i UE, ich klasyfikacja i możliwości ich wykorzystania w aspekcie ekologicznym i ekonomicznym; krajowa strategia rozwoju energetyki odnawialnej.

  1. Fotowoltaiczne źródła energii - 16h

Tematyka: budowa i wytwarzanie ogniw fotowoltaicznych; układy i systemy fotowoltaiczne sprzężone z siecią elektroenergetyczną; projektowanie ogniw i układów; zastosowania i ekonomika.

  1. Energetyka słoneczna – 16 h

Tematyka: typy i budowa kolektorów, koszty inwestycyjno-ekonomiczne wykorzystania kolektorów słonecznych, elektrownie heliotermiczne; projektowanie instalacji grzewczej z wykorzystaniem kolektorów słonecznych.

  1. Energetyka wiatrowa – 4 h

Tematyka: możliwości wykorzystania energii wiatru; zastosowania urządzeń wykorzystujących energię wiatru; zagrożenia ekologiczne; ekonomika inwestycji.

  1. Podstawy energetyki wodnej i geotermalnej – 4 h

Tematyka: zasoby energii wodnej; sposoby pozyskiwania energii wodnej; budowa elektrowni wodnej; możliwości wykorzystania wód geotermalnych; warunki wykorzystania wód geotermalnych; elektrownie geotermalne.

  1. Produkcja i wykorzystanie biopaliw stałych – 20 h

Tematyka: zasoby energetyczne biomasy; technologie pozyskiwania biomasy i energii; kotły opalane biomasą; procesy pirolizy i zgazowania biomasy; ekonomika wykorzystania energii z biomasy; projektowanie instalacji grzewczej z kotłem na biomasę.

  1. Biopaliwa płynne, biogazy i wodór – 8 h

Tematyka: możliwości i produkcja biopaliw płynnych; zastosowania oleju napędowego z rzepaku; korzyści ekonomiczne i ekologiczne produkcji oleju napędowego z rzepaku; wykorzystanie biogazu z oczyszczalni ścieków; sposoby pozyskiwania wodoru.

  1. Ogniwa paliwowe – 8 h

Tematyka: zasada działania ogniw paliwowych; budowa, technologia produkcji i materiały ogniw paliwowych; możliwości wykorzystania w przemyśle samochodowym i elektronicznym.

  1. Pompy ciepła – 8 h

Tematyka: budowa pomp ciepła i układy przygotowania c.w.u. i c.o. z wykorzystaniem pompy ciepła; projektowanie układów z pompą ciepła; ekonomika i ekologia systemów z pompą ciepła; projektowanie instalacji grzewczej z pompą ciepła.

  1. Fundusze pomocowe i strukturalne Unii Europejskiej wspierające rozwój energetyki odnawialnej – 12 h

Tematyka: inicjatywy wspólnotowe; fundusze strukturalne i programy operacyjne w latach 2004-2006 oraz 2007-2013 z omówieniem działań inwestycyjnych i doradczych z zakresu energetyki odnawialnej; kryteria i procedury obowiązujące w poszczególnych priorytetach lub działaniach, kluczowe pojęcia (np. koszty kwalifikowane; maksymalne i minimalne dofinansowanie); mechanizmy wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej w krajach UE; przykłady i parametry lokalnych projektów rozwoju i wsparcia odnawialnych źródeł energii.

  1. Przygotowanie jednostki do korzystania funduszy pomocowych – 20 h

Tematyka: cykl życia projektu wg Komisji Europejskiej; planowanie projektu; wymagania formalne, które musi spełniać jednostka starająca się o dofinansowanie w ramach funduszy UE; wniosek, jego struktura i dokumenty uzupełniające; zdefiniowanie efektów projektu (jakościowych i ilościowych); budowa harmonogramu działań; budżet i wybór źródeł finansowania projektu; monitoring i kontrola realizacji projektu; zarządzanie projektem.

  1. Ekonomika inwestycji w energetyce odnawialnej – 8h

Tematyka: instrumenty i źródła finansowania; obsługa zadłużenia; metody oceny efektywności inwestycji; podstawowe wskaźniki finansowe i sprawozdania finansowe; problem szacowania danych wejściowych w modelach oceny efektywności inwestycji.

  1. Podstawy prawne i instrumenty finansowe wykorzystania OŹE – 8 h

Tematyka: warunki rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i UE; polityka energetyczna Polski i UE; prawo energetyczne; instrumenty prawne rozwoju energetyki odnawialnej.

  1. Planowanie przestrzenne a energetyka odnawialna, plan energetyczny gminy – 16 h

Tematyka: planowanie przestrzenne w gminach; zasady planowania energetycznego; założenia i plan zaopatrzenia w energię; kryteria tworzenia i zakres merytoryczny planów energetycznych; struktura projektu założeń; energetyka odnawialna w projektach planów zaopatrzenia; rozwój energetyki odnawialnej a rozwój gospodarczy w gminie; uwzględnienie specyfiki gminy z perspektywy energetyki odnawialnej; skutki rozwoju energetyki odnawialnej dla rozwoju gminy.

  1. Zarządzanie jakością – 8 h

Tematyka: standardy międzynarodowe zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy; zasady zarządzania przedsięwzięciem i projektem; problematyka dotycząca Dyrektyw Nowego Podejścia obowiązujących w UE; ocena zgodności wyrobu i oznaczenia go znakiem CE.

  1. Charakterystyka rynku energii odnawialnej – 8 h

Tematyka: pojęcie rynku; sfera regulacji w odniesieniu do rynku energii odnawialnej; struktura rynku; determinanty popytu i podaży energii odnawialnej; polityka cenowa; stopień konkurencji; bariery wejścia i wyjścia z rynku; rynki komplementrane.

  1. Przygotowanie wniosku aplikacyjnego do wybranego programu Unii Europejskiej – 20 h
  1. Praca dyplomowa – 14 h
  1. Aspekty prawne i ekonomiczne przedsięwzięć termomodernizacyjnych – 8 h

Tematyka kursu: wymagania oszczędności wnergii określone przepisami w aspekcie ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych; aspekt ekonomiczny zmniejszenia zużycia energii dostarczanej do budynków

Created by: Jahe