Strona główna projektu

O projekcie

Wykonawcy

Kontakt

Publikacje
 










O PROJEKCIE

Galeria

    Współczesne, „czyste” metody termicznego przetwarzania substancji organicznych w paliwa opierają się na szybkiej pirolizie. Ta szybko rozwijająca się technika, wymaga jeszcze wielu badań, a droga do jej komercjalizacji jest jeszcze odległa. Dlatego projekt ten stanowi swoistą odpowiedź na wyzwanie, którego realizacja doprowadzi do budowy prototypowej plazmowej instalacji technologicznej do zgazowania substancji organicznych celem wytwarzania paliw płynnych.

   Prototypowa instalacja plazmowego przetwarzania biomasy i odpadów organicznych w paliwa płynne docelowo ma posiadać następujące elementy funkcjonalne: węzeł przygotowania paliwa stałego do plazmotronu, człon obróbki termicznej, układ szybkiego schłodzenia, instalację oczyszczania paliwa syntezowego, układy pomiarowe, zbiorniki na paliwo finalne - co schematycznie ilustruje rys. 1.

Rys. 1. Proces plazmowego zgazowaniabiomasy i paliw

   W swych założeniach bezelektrodowy reaktor plazmowy ma umożliwić prowadzenie szybkiej pirolizy (zgazowania) prowadzonej przy ciśnieniu atmosferycznym. Dodatkowo właściwy proces termicznego przetwarzania ograniczono do przestrzeni reakcyjnej reaktora (kwarcowej rury). Kolejnym założeniem jest, że w przestrzeni tej materiał podany jest działaniu wysokiej temperatury i rodników w całej objętości objętej wyładowaniem plazmowym.

   Idea uzyskania gazowej plazmy termicznej przy ciśnieniu atmosferycznym oparta jest na generowaniu mikro wyładowań lokalnych w objętości gazu za pomocą mikrofal o częstotliwości 2,45 GHz (człon mikrofalowy reaktora). Następnie z członu mikrofalowego kanał plazmowy (zjonizowany gaz) kierowany jest w strefę działania pola elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości (100 kHz), gdzie jest stabilizowany i podtrzymywany dzięki indukcji elektromagnetycznej (człon indukcyjny reaktora). Na rysunkach przedstawiono idę działania przedstawionego w pracy bezelektrodowego reaktora plazmowego z członem mikrofalowym i indukcyjnym oraz zdjęcie z jego widokiem.
Schemat ideowy zgazowującego bezelektrodowego reaktora plazmowego przedstawiono na rys. 2.

Rys. 2. Idea bezelektrodowego reaktora plazmowego

   Ważnym etapem prac będzie wykonanie analiz chemicznych, jakościowych i ilościowych, w celu oceny powstających produktów w procesie plazmowego zgazowania. Wynikiem tych prac będzie dobranie odpowiednich metod oczyszczania gazu syntezowego, jak i opracowanie metody obróbki pozostałości po zgazowaniu i sposobu jej zagospodarowania.

    Proponowane rozwiązanie techniczne może przyczynić się do rozwiązania problemu utylizacji i unieszkodliwiania odpadów w tym niebezpiecznych stwarzających zagrożenie toksykologiczne i biologiczne, jak również może przynieś korzyści ekonomiczne dla zakładów zajmujących się termicznym przetwarzaniem odpadów. Należy podkreślić, że obecnie nie ma na świecie w pełni dojrzałego i komercyjnego rozwiązania linii technologicznej do plazmowego zgazowania biomasy i odpadów dla wytwarzania paliw płynnych.

   Szanse na osiągnięcie założonego celu są wysokie. Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej jest placówką naukową o uznanej renomie, mającą wiele osiągnięć naukowych i zawodowych. Kierownik projektu jest doświadczonym elektrotechnologiem i brał udział w wielu pracach badawczych. Zespół specjalistów zaangażowanych w realizację projektu, ma duże doświadczenie w opracowywaniu nowatorskich rozwiązań na polu termicznej obróbki paliw i odpadów. Na uwagę zasługują dotychczasowe rozwiązania w zakresie plazmowych palników pyłowych oraz plazmowego zapłonu paliw ciekłych opracowane pod kierownictwem prof. Włodzimierza Kordylewskiego.

Galeria

Zakład Spalania i Detonacji
Politechnika Wrocławska
Instytut Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów
Wybrzeże Wyspiańskiego 27
50-370 Wrocław