Strona G³ówna Pracownicy Dydaktyka Badania Historia Galeria Linki Mapa Dojazdu

Historia Zak³adu

Maszyny Przep³ywowe

Zak³ad Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przep³ywowych
Instytut In¿ynierii Lotniczej, Procesowej i Maszyn Energetycznych
Wydzia³ Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wroc³awskiej


Zak³ad Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przep³ywowych zosta³ utworzony w roku 2007, poprzez po³±czenie Zak³adu Podstaw Konstrukcji, wchodz±cego w sk³ad Instytutu Techniki Cieplnej i Mechaniki P³ynów oraz Wydzia³owego zak³adu Maszyn Przep³ywowych. Zak³ad stanowi kontynuacjê Katedry Silników Wodnych i Pomp, powsta³ych z niej zak³adów i zespo³ów oraz Katedry Turbin Parowych i Spalinowych.

Zak³ad Hydraulicznych Maszyn Przep³ywowych

Katedra Silników Wodnych i Pomp powsta³a w 1950 r. na Wydziale Mechanicznym. W 1953 r. zmieni³a nazwê na Katedrê Maszyn Wodnych. Od 1951 r. katedra ta by³a zwi±zana z Oddzia³em Energetycznym Wydzia³u Mechanicznego, który w 1954 r. przekszta³ci³ siê w Wydzia³ Mechaniczno- Energetyczny. Organizatorem i kierownikiem Katedry by³ mgr in¿. Gustaw G³adysiewicz. Przej¶ciowo, w latach 1960-1964, Katedr± kierowa³ doc. mgr in¿. Stanis³aw Micha³owski. Przy Katedrze w 1952 r. powsta³ Zak³ad Maszyn Wodnych, który wykonywa³ prace projektowo-konstrukcyjne, badawcze i pomiarowe na potrzeby zak³adów przemys³owych.

W wyniku reorganizacji, w 1968 r. Katedra wesz³a w sk³ad Instytutu Maszyn i Urz±dzeñ Hydraulicznych oraz Aparatury Przemys³owej (I-17), tworz±c dwa zak³ady: Zak³ad Maszyn i Urz±dzeñ Hydraulicznych, którego kierownikiem zosta³ doc. dr hab. in¿. Ryszard Rohatyñski oraz Zak³ad Urz±dzeñ Hydraulicznych i Pneumatycznych, którego kierownikiem zosta³ doc. dr hab. in¿. Eugeniusz Brzuchowski. W 1970 r. Zak³ad Maszyn i Urz±dzeñ Hydraulicznych zosta³ przeniesiony na Wydzia³ Mechaniczny, do Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn, ³±cz±c w Zak³adzie Pomp i Silników Hydraulicznych pracowników Zak³adu Maszyn Wodnych i czê¶æ pracowników Zak³adu Urz±dzeñ Hydraulicznych i Pneumatycznych. Kierownikiem zosta³ dr in¿. Gustaw G³adysiewicz. Pozostaj±cy na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym pracownicy Zak³adu Urz±dzeñ Hydraulicznych i Pneumatycznych weszli w sk³ad utworzonego Zak³adu Podstaw Konstrukcji Urz±dzeñ Energetycznych w Instytucie Miernictwa Automatyzacji i Budowy Urz±dzeñ Termoenergetycznych, obecnie Instytucie Techniki Cieplnej i Mechaniki P³ynów (I-20). Po przeniesieniu siê dr in¿. G. G³adysiewicza do Kielc (gdzie uzyska³ stanowisko docenta), Zak³ad Pomp i Silników Hydraulicznych podzieli³ siê na dwa zak³ady: Zak³ad Modelowania Urz±dzeñ Hydraulicznych z kierownikiem doc. dr hab. in¿. R. Rohatyñskim oraz Zak³ad Napêdów Hydrokinetycznych i Pomp Wirowych z kierownikiem doc. dr in¿. Paw³em Zworskim.

W 1980 r., po reorganizacji Instytutu, zak³ady te wesz³y w sk³ad Zespo³u Dydaktycznego Maszyn i Urz±dzeñ Hydraulicznych, koordynuj±cego dzia³alno¶æ dydaktyczn± z tej dyscypliny. Dzia³alno¶æ naukow± prowadzono w zespo³ach badawczych, powo³ywanych do okre¶lonych zadañ. W 1983 r. powsta³o Laboratorium Pomp i Transportu Hydraulicznego, pocz±tkowo kierowane przez doc. dr in¿. P. Zworskiego, a od 1986 r. - przez dr in¿. Marka Skowroñskiego. W 1992 r. powo³ano Zak³ad Hydraulicznych Maszyn Przep³ywowych, jednocz±cy pracowników zespo³ów badawczych doc. dr in¿. P. Zworskiego i doc. dr in¿. Janusza Pluteckiego oraz Laboratorium. Kierownikiem Zak³adu by³ doc. dr in¿. J. Plutecki. W 1995 r. w sk³ad Zak³adu wesz³a czê¶æ pracowników likwidowanego Zak³adu Budowy Statków ¦ródl±dowych z ówczesnym kierownikiem dr in¿. Józefem Samo³ykiem, tworz±c Zak³ad Hydraulicznych Maszyn Przep³ywowych i ¦ródl±dowego Transportu Wodnego pod kierownictwem prof. dr in¿. J. Pluteckiego.

W 1997 r. podczas powodzi stulecia budynek Laboratorium Pomp i Transportu Hydraulicznego zosta³ zalany. Wiêksz±¶æ sprzêtu oraz urz±dzeñ, znajduj±cych sie w hali laboratoryjnej, zosta³a stracona bezpowrotnie.

W 1999 r., w zwi±zku z odej¶ciem pracowników zajmuj±cych siê ¶ródl±dowym transportem wodnym, zosta³o powo³ane Laboratorium Hydraulicznych Maszyn Przep³ywowych pod kierunkiem prof. J. Pluteckiego, które funkcjonowa³o do koñca wrze¶nia 2001 r. Z dniem l pa¼dziernika 2001 r. laboratorium to wraz z maj±tkiem przeniesiono na Wydzia³ Mechaniczno- Energetyczny, tworz±c bazê materialn± Wydzia³owego Zak³adu Maszyn Przep³ywowych.