Strona G³ówna Pracownicy Dydaktyka Badania Historia Galeria Linki Mapa Dojazdu

Dydaktyka

Maszyny Przep³ywowe

Zak³ad Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przep³ywowych
Instytut In¿ynierii Lotniczej, Procesowej i Maszyn Energetycznych
Wydzia³ Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wroc³awskiej


Dzia³alno¶æ dydaktyczna

ZOBACZ PREZENTACJE O DYDAKTYCE


Zak³ad Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przep³ywowych prowadzi dzia³alno¶æ dydaktyczn± na Wydziale Mechaniczno- Energetycznym g³ównie w zakresie specjalno¶ci Maszyny i Urz±dzenie Energetyczne. Dzia³alno¶æ ta obejmuje wszystkie typy zajêæ: wyk³ady, æwiczenia, laboratoria, seminaria, projektowanie na studiach dziennych, zaocznych, podyplomowych, doktoranckich. Na studiach tych prowadzone s± zajêcia z zakresu: turbin cieplnych i wodnych, pomp, sprê¿arek i wentylatorów, pompowni i elektrowni wodnych, wykorzystania odnawialnych ¼róde³ energii. Zak³ad prowadzi tak¿e kursy dokszta³caj±ce dla in¿ynierów z przemys³u. W laboratorium dydaktycznym zorganizowane s± stanowiska do badañ modelowych tak maszyn dla p³ynów ¶ci¶liwych (wentylatory, sprê¿arki), jak i dla nie¶ci¶liwych (pompy, sprzêg³a hydrokinetyczne), uk³adów pompowych oraz do badania podstawowych zagadnieñ z mechaniki p³ynów i badania w³asno¶ci cieczy jedno- i dwufazowych. Do æwiczeñ przygotowane s± odpowiednie opisy i oprogramowanie s³u¿±ce opracowaniu danych pomiarowych i wykonywaniu sprawozdañ.


Laboratorium Pomp i Transportu Hydraulicznego


Pompy i Uk³ady Pompowe


Turbiny i Elektrownie Wodne


Pakiety U¿ytkowe


Dzia³alno¶æ dydaktyczna w przesz³o¶ci

Zak³ad Hydraulicznych Maszyn Przep³ywowych

Dzia³alno¶æ dydaktyczna Katedry i pó¼niejszych Zak³adów obejmowa³a wszystkie typy zajêæ (wyk³ady, æwiczenia, laboratoria, projektowanie) pocz±tkowo na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, a pó¼niej na Wydziale Mechanicznym na studiach dziennych, wieczorowych, zaocznych i podyplomowych. Na studiach tych prowadzono przedmioty od podstawowych, takich jak: rysunek techniczny, podstawy konstrukcji maszyn, mechanika p³ynów; do specjalistycznych takich jak: pompy, uk³ady pompowe, turbiny i energetyka wodna, napêd hydrokinetyczny, transport hydrauliczny. Wykonywano prace dyplomowe. Prowadzono tak¿e zajêcia z elektrowni wodnych na Wydziale Elektrycznym i Wydziale Budownictwa, studia podyplomowe z pomp i uk³adów pompowych oraz kursy dla in¿ynierów. Na potrzeby æwiczeñ projektowych opracowano wiele programów u¿ytkowych. Oprócz projektowania najistotniejsz± sfer± wspomagania dydaktyki by³o stworzenia laboratorium dydaktycznego. Zaczê³o siê od utworzenia w 1960 r. ma³ego laboratorium w budynku B-5, by w wybudowanym pó¼niej Laboratorium Pomp i Transportu Hydraulicznego wydzieliæ na potrzeby dydaktyki ok. 120 m2 ze specjalistycznymi stanowiskami dydaktycznymi do realizacji æwiczeñ laboratoryjnych i prac dyplomowych. Laboratorium obejmowa³o szerokie spektrum æwiczeñ:

  • podstawowe zagadnienia z mechaniki p³ynów,
  • badania w³asno¶ci przep³ywów jedno- i dwufazowych,
  • badania przep³ywów z zastosowaniem termoanemometrii, anemometrii laserowej, sond piêtrz±cych,
  • badania pomp i ich systemów oraz sprzêgie³ hydrokinetycznych.

    Zak³ad Turbin Cieplnych i Sprê¿arek

    Dzia³alno¶æ dydaktyczna Zak³adu dotyczy³a w g³ównej mierze specjalizacji Maszyny Przep³ywowe (specjalno¶æ Termoenergetyka) na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym na studiach dziennych magisterskich i in¿ynierskich, studiach wieczorowych in¿ynierskich, studium podyplomowym oraz w studium technicznym. Na wymie¬nionych szczeblach nauczania prowadzono nastêpuj±ce kursy: wybrane zagadnienia z mechaniki p³ynów, maszyny i urz±dzenia energetyczne, wirnikowe maszyny przep³ywowe, wirnikowe maszyny sprê¿aj±ce, turbiny parowe, turbi¬ny cieplne II, uk³ady przep³ywowe turbin parowych, skra¬placze i ch³odnie, technologia wytwarzania i monta¿ turbin, wibroakustyka, drgania maszyn przep³ywowych, automatyzacja bloku, wspomaganie komputerowe projektowania turbin, prace przej¶ciowe, seminaria i prace dyplomowe.
    W Laboratorium Maszyn Przep³ywowych prowadzonym przez Zak³ad znajdowa³y siê stanowiska do:

  • modelowych wentylatorów: osiowych, promieniowych i z przep³ywem poprzecznym,
  • badañ przep³ywów w kana³ach przy dodatnich warto¶ciach wzd³u¿nego gradientu ci¶nienia,
  • analizy drgañ uk³adów wiruj±cych i ich elementów.